Базата данни „Thesaurus Linguae Ioannis Damasceni et Aristotelis“ (TLIDA) съдържа пълни лексикални индекси към гръцките текстове в публикуваните понастоящем от нас двуезични издания на св. Йоан Дамаскин и Аристотел. Тя може да се използва по различни начини и да служи на специфични изследователски нужди.
На първо място, базата данни е допълнение към самите издания. Аристотеловото наследство излиза за първи път у нас цялостно в двуезичното старогръцко-българско издание: Аристотел, Съчинения в 6 тома, „Захарий Стоянов“, С., 2009– под редакцията на Иван Христов. В негов превод са съчиненията от „Органона“: „Категории“, „За тълкуването“, „Първа аналитика“, „Втора аналитика“, „Топика“ и „За опроверженията на софистите“ (т. I, части 1 и 2, 2007, 2009 г.). В превод на Цочо Бояджиев са „Физика“ (т. II.1, 2012 г.), „За душата“, “Parva naturalia” (т. II.4, 2018 г.), Никомахова етика, Голяма етика (т. IV.1, част 1, под печат) и Евдемова етика (т. IV.1, част 2, под печат). Под редакцията на Иван Христов съвместно със Светослав Риболов е и публикуваното понастоящем четиритомно издание със съчиненията на св. Йоан Дамаскин. Към днешна дата са излезли първите три тома, съдържащи трите части на „Извора на знанието“: „Философски глави“, „За ересите накратко“ и „Точно изложение на православната вяра“ в превод на Атанас Атанасов (т. I, 2014 г.; т. II, 2019 г.; т. III, 2021 г.). Публикуването на съчиненията на тези две големи имена на световното културно наследство ще продължи през следващите години и базата данни ще се допълва с нова лексика. За всяка една словоформа тя предлага синоптичен поглед за срещането ѝ в индексираните текстове. За улесняване на достъпа до отделните форми е изградена търсеща машина.
На второ място, базата данни може да се използва за изучаване на влиянието на Аристотеловото наследство в съчиненията на св. Йоан Дамаскин. Нейната търсеща машина дава възможност за търсене по общи ключови думи с паралелно извеждане на резултата, за да се проследи употребата на едни и същи словоформи при Аристотел и при св. Йоан Дамаскин.
Идеята за създаването на базата данни е на Иван Христов. Индексирането на гръцките текстове е също негово дело. Сводният индекс към съчиненията на Аристотел включва 20572 словоформи и 345687 словоупотреби, а този към съчиненията на св. Йоан Дамаскин съответно 14400 словоформи и 91756 словоупотреби. Web дизайнът е дело на Веселина Кокудева и о. Сава. Работата върху базата данни е част от дейностите по проект към НИС в СУ Св. Климент Охридски „Аристотеловата традиция в учението на св. Йоан Дамаскин”, Договор № 80-10-25 / 10.05.2022 г. с ръководител Иван Христов.